Ubezpieczenie pożyczki – czy warto?

  • Dodano: 2018-01-24 15:51:00

Czasem przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej klient może otrzymać propozycję wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Warto więc przeanalizować z czym to się wiąże i jakie korzyści oraz cechy ze sobą niesie.

 

Ubezpieczenie pożyczki to tak naprawdę ubezpieczenie na życie. Oznacza to, że w przypadku śmierci dłużnika jego rodzina nie odziedziczy długu, a zobowiązanie zostanie spłacone przez ubezpieczyciela. Ubezpieczenie z perspektywy firmy pożyczkowej ma więc same plusy – firma ma pewność, że nawet w przypadku tragedii po stronie wierzyciela dług i tak zostanie spłacony i nie ma potrzeby ścigania krewnych dłużnika, ponieważ wszystkim zajmie się firma ubezpieczeniowa. Dodatkowo w zależności od umowy z ubezpieczycielem firma pożyczkowa może otrzymać dodatkową prowizję z tytułu sprzedaży tejże usługi. Nie ma się więc co dziwić, że jeśli jest taka opcja w ofercie to klient będzie namawiany do skorzystania z niej.

 

Co zyskujemy razem z ubezpieczeniem? Przede wszystkim możemy mieć pewność, że zadłużenie w żadnym stopniu nie wpłynie na krewnych. Ponadto jest to jedyna opłata w ofercie, która coś oferuje. Inne opłaty takie jak administracyjna, prowizja czy opłata od udzielenia pożyczki mają na celu jedynie wygenerowanie zysku dla firmy pożyczkowej. Ubezpieczenie wiąże korzyści dla obu stron.

 

Jak wygląda proces zakupu ubezpieczenia? W przypadku firm pożyczkowych działających online wystarczy zaznaczyć odpowiednie okienko w formularzu i dodatkowe ubezpieczenie zostanie ujęte w kosztach pożyczki. Warto sprawdzić przed złożeniem wniosku warunki ubezpieczenia, każda firma oferująca taką usługę powinna na swojej stronie zamieścić dokument wyjaśniający tę kwestię. Przy okazji dobrze jest spojrzeć na tzw. wyłączenia czyli wymienione przypadki, w których firma ubezpieczeniowa nie wypłaci odszkodowania. Dzięki temu można łatwo zapobiec niepotrzebnym komplikacjom.

 

W przypadku jeśli chcielibyśmy zrezygnować z ubezpieczenia to zawsze jest taka możliwość. Jednak firmy pożyczkowe często nie rezygnują łatwo z marży czy prowizji zarobionych na sprzedanym ubezpieczeniu. Co za tym idzie – z rezygnacją mogą wiązać się dodatkowe koszty lub skrócenie, a nawet w skrajnych przypadkach całkowite ograniczenie, okresu spłaty pożyczki. Plusem całej sytuacji jest to, że obniża to koszty pożyczki, jednak warto zapoznać się z regulaminem i przeanalizować czy aby na pewno wyjdzie to klientowi na dobre.

 

Podsumowanie jest proste, jak w przypadku wszelkich porad związanych z pożyczkami. Najlepiej jest przed zaciągnięciem długu dobrze przeanalizować oferty i wybrać te najkorzystniejsze. Nie należy bać się ubezpieczenia, bo jego koszty powinny być jasne i klarowne od samego początku, dobrze jest jednak sprawdzić czy jakaś firma nie oferuje pożyczki z ubezpieczeniem w konkurencyjnej cenie do tych nieubezpieczonych – w takim wypadku zawsze lepiej jest wybrać tę pierwszą opcję. Pośpiech nie jest dobrym doradcą, przede wszystkim w kwestii wyboru pożyczek, a czas to pieniądz i w tym przypadku im więcej czasu poświęcimy na badanie rynku tym więcej pieniędzy można zaoszczędzić.

Najnowsze wpisy na blogu


Formularz informacyjny prawdę powie

Formularz informacyjny prawdę powie

  • Dodano: 2018-01-19 10:21:00

Mnogość stron w internecie, na których oferowane są pożyczki, przyprawia o zawrót głowy. Przyglądając się ilości firm pożyczkowych, wydaje się to wręcz absurdalne, że na nich wszystkich uda nam się otrzymać pożyczkę. Jak wybrać te najbardziej wiarygodne? więcej