Rozliczenie PIT przez Internet. Co powinieneś o nim wiedzieć?

  • Dodano:

Niezależnie do tego, czy jesteś pracownikiem, czy pracodawcą, do twoich obowiązków należy coroczne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym. Deklarację PIT można złożyć co najmniej na trzy sposoby. Osobiście, za pośrednictwem poczty lub kuriera oraz przez Internet. O ile dwie pierwsze metody są dobrze znane każdemu, tak rozliczanie się online jest nową usługą. Co powinieneś o niej wiedzieć? Przede wszystkim to, że jest bezpieczna.

 

Bezpieczeństwo twoich danych, czyli weryfikacja tożsamości podatnika

 

Jakiekolwiek informacje wysyłasz przez Internet, zawsze warto zadać sobie pytanie, czy są one dostatecznie chronione, aby nie wpadły w niepowołane ręce?

Dzięki odpowiedniej weryfikacji tożsamości podatnika masz gwarancję, że nikt nie złoży deklaracji, posługując się twoimi danymi. Jak to działa?

  • Aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym za pośrednictwem Internetu, potrzebujesz wglądu do szczegółowych danych, których nie może mieć żadna inna osoba. Chodzi o kwotę twojego dochodu z ostatniej złożonej deklaracji podatkowej.
  • Ponadto, każdy podatnik otrzymuje swój identyfikator. W przypadku osoby fizycznej jest to numer PESEL, a jeśli rozlicza się przedsiębiorca, powinien wpisać numer NIP, przypisany do prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

 

Zaufana aplikacja do przesyłania rozliczeń

Skoro była już mowa o bezpieczeństwie danych oraz braku możliwości podszycia się pod daną osobę, warto również zaznaczyć, że samo przesyłanie informacji również jest bardzo bezpieczne.

Wynika to z regularnej aktualizacji aplikacji, która ma za zadanie przesyłać wnioski PIT do bazy danych Urzędu Skarbowego. Nie wdając się w techniczne szczegóły dotyczące pisania oraz projektowania aplikacji internetowych, bezpieczne korzystanie z nich wynika z ich regularnych aktualizacji.

Ze względu na bezwzględne bezpieczeństwo przesyłanych danych poufnych, system Urzędu Skarbowego jest regularnie udoskonalany, a dzięki temu jest zaufany i sprawdzony. Potwierdza co rosnąca liczba osób, które rozliczają się za pośrednictwem Internetu.

 

Wypełniasz PIT online? Nie możesz popełnić błędu!

System komputerowy, który przyjmuje wnioski do rozliczenia, jest tak skonstruowany, że jeśli zdarzy ci się popełnić błąd, deklaracja nie przejdzie poprawnie weryfikacji, a przez to nie zostanie wysłana do urzędu. Formularz zostanie zwrócony bezpośrednio do ciebie. Dzieje się to wszystko w ciągu kilku sekund, a ty na monitorze swojego komputera otrzymasz powiadomienie, w którym miejscu podałeś błędne dane.

 

Potwierdzenie złożenia deklaracji PIT online

W przypadku osobistego złożenia wniosku oraz wysłania go za pośrednictwem poczty lub kuriera każdy podatnik otrzymuje stosowne potwierdzenie. Jak to wygląda, gdy rozliczasz się z Urzędem Skarbowym za pośrednictwem Internetu?

Po prawidłowym wypełnieniu oraz wysłaniu deklaracji online masz możliwość pobrania tak zwanego Urzędowego Potwierdzenia Odbioru (w skrócie UPO). Jest ono równoważne potwierdzeniem, które możesz otrzymać od urzędnika osobiście.

 

Nie masz czasu na wypełnienie deklaracji? Urząd zrobi to za Ciebie!

Warto wspomnieć również o kolejnym udogodnieniu, które ucieszy przede wszystkim osoby ciągle zajęte i zapracowane. Od tego roku, każdy podatnik po zalogowaniu się na swoje konto w serwisie podatki.gov.pl, będzie mógł zapoznać się ze wstępnie wypełnionym przez urzędnika własnym zeznaniem podatkowym. Taka usługa nie jest dodatkowo płatna ani nie trzeba o nią wnioskować.

Wstępnemu wypełnieniu podlegają takie dokumenty jak PIT-37 oraz PIT-38. W najbliższym czasie jednak urząd planuje rozszerzenie tej działalności na zeznania podatkowe przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą.

 

 

Najnowsze wpisy na blogu

Pożyczka dla studentów: czy to możliwe?
Pożyczka dla studentów: czy to możliwe?
  • Dodano: 2019-02-27 11:51:00

Okazuje się, że każda młoda osoba może ubiegać się o pomoc finansową. W takim razie jaka pożyczka dla studenta będzie najkorzystniejsza i tym samym nie zrujnuje jego portfela? więcej