Porady Finansowe

Pożyczka pod zastaw auta – jak to działa?

 • Dodano:

Potrzebujesz dodatkowej gotówki? Zastanawiasz się czy można wziąć pożyczkę pod zastaw samochodu? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Taką usługę proponuje coraz więcej firm pożyczkowych. Kto może się o nią starać?


Pod zastaw samochodu pożyczysz więcej

Zabezpieczeniem pożyczki jest twoje auto, dzięki czemu jesteś w stanie uzyskać o wiele większą kwotę pożyczki, aniżeli w innych firmach pożyczkowych. Możesz ubiegać się nawet o 100 000 złotych! Najczęściej jednak pieniędzy dostaniesz tyle, ile wart jest samochód, którego jesteś właścicielem.


Jak wygląda proces wnioskowania o pożyczkę pod zastaw auta?

Na samym początku wypełniasz wniosek pożyczkowy, podobny do każdego innego wniosku o pożyczkę online. Podajesz swoje dane kontaktowe oraz osobowe, czyli:

 • imię i nazwisko
 • adres zamieszkania
 • numer telefonu
 • adres mailowy

Po przesłaniu powyższych danych, na podany numer telefonu zadzwoni do ciebie konsultant, który pomoże ci uzupełnić wniosek pożyczkowy.

 
Jakich dokumentów wymagają firmy pożyczkowe?

Jeśli twój wniosek o pożyczkę pod zastaw auta zostanie rozpatrzony pozytywnie, będziesz potrzebował:

 • dowodu osobistego
 • dowodu rejestracyjnego pojazdu wraz z ważnym przeglądem technicznym

Firma pożyczkowa dostarczy ci również do podpisania:

 • umowę o pożyczkę
 • dokumenty dotyczące wpisania pożyczkodawcy jako współwłaściciela samochodu

 

Co po podpisaniu dokumentów?

Z nimi musisz udać się do wydziału komunikacyjnego. Na miejscu złożysz wniosek, dzięki któremu firma pożyczkowa stanie się współwłaścicielem twojego samochodu. Innymi słowy, w dowodzie rejestracyjnym twojego pojazdu zostanie dopisana firma pożyczkowa jako współwłaściciel auta.

Następnie powinieneś potwierdzić, że wykonałeś wszystkie powyższe działania.

 • Wyślij skan lub kopię nowego dowodu rejestracyjnego swojego pojazdu do firmy pożyczkowej
 • Dołącz zdjęcia samochodu – m.in. numeru VIN na silniku

Na załatwienie wszystkich spraw w urzędzie oraz przesłanie potwierdzenia masz zazwyczaj 7 dni roboczych. Dokładny termin ustal już na początku z daną firmą, która udziela ci pożyczki.

 

Dodatkowe, ważne informacje o pożyczce pod zastaw auta

Pamiętaj, że zgadzając się na taką pożyczkę, firma jej udzielająca staje się właścicielem twojego samochodu w 51%. Firma zobowiązuje się jednak do zrzeczenia własności, w przypadku twojej terminowej spłaty pożyczki.

Pożyczkodawcę przede wszystkim interesuje wiek twojego samochodu oraz czy jesteś jego jedynym właścicielem. Samochód, który oddajesz nie powinien być starszy niż 12 lat.

Firma pożyczkowa zazwyczaj nie wymaga od ciebie podania wysokości dochodów. Zastawienie samochodu, którego jesteś właścicielem w zupełności wystarcza.

Warto podkreślić, że jeśli nie spłacisz pożyczki, możesz stracić nie tylko samochód. Jeśli pożyczkodawca nie odzyska pełnej kwoty zadłużenia po sprzedaży auta, zgłosi się do ciebie po spłatę reszty.

 

Zalety i wady pożyczki pod zastaw auta

 

ZALETY

Pożyczkę pod zastaw auta warto wziąć w momencie, kiedy potrzebujemy dużej gotówki na już. W innych instytucjach pożyczkowych nie możemy liczyć na aż tak duże kwoty. Firmy, które pożyczają pieniądze pod zastaw samochodu zazwyczaj nie potrzebują zaświadczenia o zarobkach, a więc pożyczkę może otrzymać praktycznie każdy, kto jest właścicielem samochodu nie starszego niż 12 lat.

WADY

Podstawową wadą takich pożyczek jest ich koszt. W porównaniu do pożyczek ratalnych oferowanych przez konkurencyjne firmy, pożyczka pod zastaw samochodu jest droższa. Ponadto, będziesz musiał przygotować się na załatwienie paru spraw urzędowych, a to zabiera czas. Warto zastanowić się również, czy na pewno jesteśmy w stanie spłacić taką pożyczkę. W przeciwnym razie, firma pożyczkowa może sprzedać nasz samochód oraz domagać się od nas spłaty reszty długu.

Najnowsze wpisy na blogu
Kredyt a pożyczka – najważniejsze różnice między nimi
Kredyt a pożyczka – najważniejsze różnice między nimi
 • Dodano: 2019-06-11 08:49:00

Zaciągnięcie kredytu lub pożyczki, to bardzo poważny krok – zanim podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, jakiego produktu finansowego naprawdę potrzebujesz? Skorzystaj z pomocy naszego poradnika i ułatw sobie ten trudny wybór. Co warto wiedzieć na temat kredytu i pożyczki? Jakie są ich najważniejsze zalety i dzielące je różnice? więcej


Pożyczka dla bezrobotnych – jak ją dostać?
Pożyczka dla bezrobotnych – jak ją dostać?
 • Dodano: 2019-06-07 08:39:00

Wiele osób zastanawia się, czy istnieją pożyczki dla bezrobotnych? Czy nie będąc nigdzie zatrudnionym można starać się o szybki zastrzyk gotówki? Okazuje się, że tak. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji są firmy pożyczkowe, które oferują pomoc finansową również bez sprawdzania, skąd pochodzi twój dochód. Niestety, w banku nie masz co liczyć na żaden kredyt czy pożyczkę. Jakie warunki musisz spełnić, aby otrzymać daną pomoc? Przeczytaj i sprawdź. więcej