Polacy terminowo regulują swoje zobowiązania

  • Dodano: 2017-12-17 21:14:00

Z badań przeprowadzonych przez KPF i IRG wynika, że aż 80% polskich gospodarstw domowych regularnie spłaca swoje zobowiązania finansowe. Okazuje się, że podobne analizy nigdy nie przyniosły lepszego rezultatu.

 

Najlepszy wynik od 11 lat

Z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że w IV kwartale 2017 roku ponad 80% polskich gospodarstw domowych nie miało problemów z regulacją swoich zobowiązań finansowych. To najlepszy wynik od 11 lat. W tamtym czasie wynik i tak nie dorównywał tegorocznemu - wtedy 69% ankietowanych gospodarstw domowych zadeklarowało brak problemów lub brak konieczności regulowania zadłużeń.

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy zauważono znaczny spadek liczby osób, których nie było stać na spłatę długów. Jedynie 2,9% gospodarstw przyznało się do tego typu problemów. Dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda uważa, że wpływ na to mają wyższe miesięczne dochody Polaków.  Nie wynikają one jedynie z podjęcia lepiej płatnej pracy czy usamodzielnienia się. Na poprawę finansów w polskiej rodzinie mają wpływ głównie świadczenia z programu 500+.

 

Obiecujące prognozy na 2018 rok

Liczba osób, która w przeciągu najbliższego roku nie przewiduje problemów ze spłatami zobowiązań lub uważa, że te problemy nie będą ich dotyczyć to aż 68,4% ankietowanych. Ten wynik jest lepszy od poprzedniego o 8 punktów procentowych. Podobnie ma się sprawa w przypadku gospodarstw domowych, które nie przewidują znacznych problemów ze spłatami zadłużeń. Odsetek osób, które przewidują trudności w realizowaniu zobowiązań spadł z 6,3% na 4%.

 

Perspektywy dla rynku pożyczek online

Coraz więcej osób będzie mogło skorzystać z pożyczek pozabankowych. Polepszająca się sytuacja finansowa Polaków może sugerować, że zwiększy się popyt na kredyty konsumenckie czy też chwilówki online. Czy faktycznie tak się stanie? Przekonamy się dopiero pod koniec 2018 roku.

 

Najnowsze wpisy na blogu

Wcześniejsza spłata pożyczki i zwrot kosztów

Wcześniejsza spłata pożyczki i zwrot kosztów

  • Dodano: 2018-03-14 11:16:00

Wiele firm oferuje pierwszą pożyczkę za darmo, czyli spłacamy tyle ile pożyczyliśmy. Innymi słowy, firma na nas nie zarabia. Jednak za kolejną pomoc finansową trzeba już zapłacić. więcej


Weryfikacja wniosku pożyczkowego bez przelewu

Weryfikacja wniosku pożyczkowego bez przelewu

  • Dodano: 2018-03-01 14:19:00

Znaczna część firm pożyczkowych weryfikuje dane swoich klientów za pomocą tzw. przelewów weryfikacyjnych. Procedura polega na przesłaniu na konto bankowe pożyczkodawcy symbolicznej kwoty (najczęściej jest to 1 grosz). więcej


E-sądy i elektroniczne nakazy zapłaty

E-sądy i elektroniczne nakazy zapłaty

  • Dodano: 2018-03-01 09:27:00

Korzystanie z e-sądów jest bardzo popularne wśród firm pożyczkowych. To rozwiązanie pozwala na szybkie uzyskanie nakazu zapłaty i skierowania sprawy bezpośrednio do komornika. więcej