Czy język finansów zniechęca do brania pożyczek?

  • Dodano: 2017-12-17 21:18:00

Polski fintech FinAi zrealizował w październiku 2017 roku badanie, które jasno stwierdza, że większość Polaków ma problemy ze zrozumieniem pojęć jakie stosują instytucje finansowe. Język używany przez firmy pożyczkowe czy też banki zarówno w kontaktach z klientem jak i w umowach potrafi zniechęcić do brania pożyczek i współpracy z instytucjami finansowymi.

Skomplikowana terminologia może rodzić problemy i sprawiać, że znaczna ilość Polaków biorących pożyczki lub kredyty nie jest w stanie zrozumieć wszystkiego co jest im przekazywane przez instytucje finansowe. Biuro Informacji Kredytowej opublikowało dane, z których wynika, że banki i skoki udzieliły do tej pory w 2017 roku kredytów konsumpcyjnych na sumę ponad 58,6 mld zł. Rynek jest więc ogromny co sprawia, że wielu Polaków może poruszać się w nim na ślepo.

Aż połowa ankietowanych w badaniu FinAi zadeklarowała, że po części lub zupełnie nie rozumie języka finansów. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób starszych i mieszkańców wsi. Aż 61% ankietowanych w wieku 45-54 lat dotyczy jeden z wyżej wymienionych problemów. Nieco lepiej sprawa wygląda w przypadku osób młodszych (25-34lata) oraz mieszkańców większych miast. Nie oznacza to jednak, że te osoby dobrze rozumieją terminologię jaką posługują się instytucje finansowe w kontaktach z klientami. Aż 67% ankietowanych zadeklarowało, że zdarzyło im się podczas rozmowy z taką instytucją usłyszeć wyrażenia dla nich niezrozumiałe.

Jakie wnioski z tego badania mogą wyciągnąć firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe? Prosty język może zapewnić więcej klientów. Jeśli komunikacje przebiegać będzie bez niezrozumiałych wyrażeń, lub takie wyrażenia będą tłumaczone klientowi ten od razu poczuje się pewniej i jest mniejsza szansa, że zrezygnuje. Wnioski jaki mogą wyciągnąć klienci są bardzo proste – należy dopytywać i prosić o wytłumaczenie kwestii, które są trudne do opanowania. Jeśli osoba zainteresowana zapyta to instytucja finansowa chcąc pozyskać klienta będzie zmuszona do jasnego i klarownego wyjaśnienia.

Najnowsze wpisy na blogu

Formularz informacyjny prawdę powie

Formularz informacyjny prawdę powie

  • Dodano: 2018-01-19 10:21:00

Mnogość stron w internecie, na których oferowane są pożyczki, przyprawia o zawrót głowy. Przyglądając się ilości firm pożyczkowych, wydaje się to wręcz absurdalne, że na nich wszystkich uda nam się otrzymać pożyczkę. Jak wybrać te najbardziej wiarygodne? więcej