Biometryczna weryfikacja tożsamości w firmach pożyczkowych

  • Dodano: 2018-02-01 15:54:00

Od jakiegoś czasu wiele banków w Polsce zaczyna odchodzić od tradycyjnych metod logowania się do konta. Wprowadzane są nowe, bardziej zaawansowane metody między innymi właśnie metody biometryczne. Czy to jest przyszłość finansów? I jakie zastosowanie może mieć biometria w firmach pożyczkowych?

 

Zacznijmy jednak od początku i wyjaśnijmy czym w zasadzie jest biometria. Samo słowo ma wiele znaczeń jednak obecnie wykorzystuje się je w kontekście indywidualnych cech każdego człowieka w celu identyfikacji danej osoby. Istnieje wiele cech, które odróżniają nas od innych ludzi takie jak układ linii papilarnych, siatkówka oka, rysy czy kształt twarzy lub głos. Te cechy w wielu przypadkach są praktycznie niemożliwe do sfałszowania w przeciwieństwie do tradycyjnych zabezpieczeń wykorzystywanych obecnie takich jak hasła, skany dowodów, przelewów weryfikacyjnych czy nawet odręcznych podpisów. Biometria jest już stosowana w wielu aspektach codziennego życia. Przede wszystkim jeśli chodzi o smartfony i sposoby logowania się lub realizowania zakupów przez urządzenia. Do porządku dziennego przeszło już korzystanie ze skanerów linii papilarnych, a powoli na rynek wchodzi również wykorzystanie twarzy czy też siatkówki oka. Czy możemy się więc spodziewać rewolucji w systemach działania firm pożyczkowych i zastosowania właśnie takich technik?

 

Współcześnie możemy już doświadczyć nieśmiałych lecz bardzo ułatwiających życie systemów w działaniach banków, a przede wszystkim bankowości internetowej wykorzystujących biometrię. Już ponad 10 banków w Polsce pozwala na logowanie się do swojego konta za pomocą czytników linii papilarnych umieszczonych w urządzeniach mobilnych lub w placówkach banków. Od kilku lat również możemy spotkać się z weryfikacjami głosu na infoliniach lub weryfikacją wideo na czacie z konsultantem. Nie da się ukryć, że część z tych rozwiązań mogłaby zostać wdrożona w przypadku firm pożyczkowych.

 

Obecnie najpopularniejszym sposobem weryfikacji danych jest przelew symbolicznej kwoty mający na celu potwierdzenie czy osoba składająca wniosek jest faktycznie właścicielem konta. Metoda ta ma jednak swoje wady. Przede wszystkim trwa dość długo i jest możliwa do oszukania w przypadku przedstawienia w banku fałszywych dokumentów. Nie jest to więc metoda w 100% bezpieczna i skuteczna. Szybszym rozwiązaniem są przelewy natychmiastowe jednak i tutaj istnieje ryzyko trafienia przez firmę pożyczkową na oszusta. Istnieją oczywiście programy pozwalające na weryfikację zdolności kredytowej bez konieczności wykonywania przelewu weryfikacyjnego jednak wtedy wymagane jest podanie loginu i hasła do swojej bankowości internetowej czego ludzie w wielu przepadkach się obawiają.

 

Biometryczna weryfikacja może więc być odpowiedzią na zwiększenie bezpieczeństwa i skrócenie czasu trwania procesu weryfikacji wniosków pożyczkowych. Czas pokaże czy któraś firma odważy się tak poważnie zrewolucjonizować rynek. Jedno jest pewne – kto zrobi to jako pierwszy i zrobi to dobrze może zyskać sporą przewagę nad konkurencją.

Najnowsze wpisy na blogu

Ubezpieczenie pożyczki – czy warto?

Ubezpieczenie pożyczki – czy warto?

  • Dodano: 2018-01-24 15:51:00

Czasem przy zaciąganiu pożyczki gotówkowej klient może otrzymać propozycję wykupienia dodatkowego ubezpieczenia. Warto więc przeanalizować z czym to się wiąże i jakie korzyści oraz cechy ze sobą niesie. więcej


Formularz informacyjny prawdę powie

Formularz informacyjny prawdę powie

  • Dodano: 2018-01-19 10:21:00

Mnogość stron w internecie, na których oferowane są pożyczki, przyprawia o zawrót głowy. Przyglądając się ilości firm pożyczkowych, wydaje się to wręcz absurdalne, że na nich wszystkich uda nam się otrzymać pożyczkę. Jak wybrać te najbardziej wiarygodne? więcej