Badania KPF i SGH – Polacy terminowo regulują zobowiązania

  • Dodano: 2017-12-17 21:14:00

Pierwszy raz w historii ilość polskich gospodarstw domowych, które terminowo regulują zobowiązania przekroczyła próg 80%. Równie dobrze, a nawet lepiej przedstawiają się prognozy najbliższych kilkunastu miesięcy w tej kwestii.

Z badania przeprowadzonego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych i Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH wynika, że w IV kwartale 2017 roku ponad 80% polskich gospodarstw domowych nie ma problemów z regulacją zobowiązań. To najlepszy wynik od 11 lat kiedy to 69% ankietowanych gospodarstw domowych zadeklarowało brak problemów lub brak konieczności regulowania zadłużeń wobec wierzycieli. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zauważono również znaczny spadek osób deklarujących duże problemy z długami. W poprzednim badaniu było to 5,8%, teraz jedynie 2,9 gospodarstw przyznało się do tego typu zadłużeń. Dr hab. Piotr Białowolski z Uniwersytetu Harvarda uważa, że wpływ na to mają zwiększone dochody Polaków nie wynikające jedynie z tytułu zatrudnienia, ale również ze świadczeń np. 500+. Te czynniki najmocniej przyczyniły się do rekordowych wyników i znacznie redukują ubóstwo w grupach osób, które jeszcze niedawno narzekały na problemy z tym związane.

Prognozy są równie obiecujące i pozytywne. Liczba osób, która w przeciągu najbliższego roku nie przewiduje problemów ze spłatami lub uważa, że te problemy nie będą ich dotyczyć to aż 68,4% ankietowanych. To wynik lepszy od ubiegłorocznego o 8 punktów procentowych. Lepiej było jedynie na przełomie 2016 i 2017 roku. Podobnie ma się sprawa w przypadku gospodarstw domowych, które nie przewidują znacznych problemów ze spłatami zadłużeń. Odsetek osób przewidujących duże trudności w realizowaniu zobowiązań spadł z 6,3% na 4%.

Jakie to niesie ze sobą perspektywy dla rynku pożyczkowego? Wyniki badania sugerują, że coraz więcej osób może korzystać z pożyczek pozabankowych. Dobre finanse Polaków mogą sugerować, że pojawi się więcej chętnych na kredyty konsumenckie czy też zwykłe chwilówki. Jedyny problem to duża ilość osób niepewnych przyszłości w kwestii swoich zobowiązań. Aż 16% osób nie wie czy w ciągu najbliższego roku poradzi sobie na tyle dobrze, żeby spłacać swoje długi w terminie. Plusem całej sytuacji jest coraz mniejsza liczba niepewnych gospodarstw. To jedyny negatywny wniosek jaki płynie z badania KPF i SGH.

Najnowsze wpisy na blogu

Formularz informacyjny prawdę powie

Formularz informacyjny prawdę powie

  • Dodano: 2018-01-19 10:21:00

Mnogość stron w internecie, na których oferowane są pożyczki, przyprawia o zawrót głowy. Przyglądając się ilości firm pożyczkowych, wydaje się to wręcz absurdalne, że na nich wszystkich uda nam się otrzymać pożyczkę. Jak wybrać te najbardziej wiarygodne? więcej